Saturday, August 15, 2020
الوقت المقدر للدراسة:
موارد بیشتر برای شما

گچ گیری بعد از عمل جراحی پیچ و پلاک شکستگی استخوان های مچ

پرسش :

هفته گذشته بر اثر یک بی مبالاتی هر دو استخوان ساعد دستم نزدیک مچ شکست و تحت عمل جراحی به وسیله پیچ و پلاک قرار گرفتم. امروز از پزشکم پرسیدم چه زمانی آتل را خارج می کنید و گچ می گیرید؟ فرمودند چون ورم دارد یکی دو هفته دیگر. مجدد پرسیدم: و چه زمانی گچ را خارج می کنید؟ که پاسخ دادند شاید نیاز به گچ گرفتن نشود. می خواستم بدانم حرف ایشان در بین ارتوپد ها معمول است؟ واقعا این امکان هست که پس از ۳ هفته دستم نه در آتل باشد و نه در گچ؟ این را هم بگویم که در حال حاضر دردی در نقاط عمل شده ندارم و انگشتان و مچم را هم تقریبا به راحتی حرکت می دهم.


پاسخ :
پاسخ از آقای دکتر مهرداد منصوری، متخصص ارتوپدی:
شکستگی استخوان های ساعد در نزدیکی مچ را شکستگی کالیس مینامند. این شکستگی ها در غالب موارد فقط نیاز به گچ گیری دارند و یا بعد از جااندازی بسته گچ گیری میشوند. با این حال در مواردی که جابجایی قطعات شکسته شده زیاد بوده و یا شکستگی ناپایدار باشد نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

در عمل جراحی این شکستگی ها، بعد از جااندازی قطعات شکسته شده برای تثبت شکستگی از پین یا اکسترنال فیکساتور و یا از پیچ و پلاک استفاده میشود. در پایان جراحی دست و مچ و ساعد بیمار را در یک آتل میگذارند. هدف از این آتل حمایت مچ دست و کمک به جوش خوردن زخم و کاهش تورم است.

این آتل معمولا چند روز باقی مانده و سپس خارج میشود. در صورتیکه تورم مچ دست دیر خوب شود ممکن است پزشک ترجیح دهد تا دست مدت بیشتری در آتل باقی بماند.

در مواردی که برای جراحی دست از پیچ و پلاک استفاده شده باشد معمولا بعد از خارج کردن دست از آتل، گچ گیری انجام نمیشود. در این بیماران حرکات مچ دست معمولا چند روز بعد از جراحی شروع میشود ولی وقتی از پین و یا اکسترنال فیکساتور استفاده شود این حرکات بعد از خروج وسایل که معمولا در هفته ۶-۴ است شروع میگردد.

در مواردی که برای تثبیت شکستگی کالیس از پین به تنهایی استفاده شده باشد پزشک معالج در اطاق عمل دست را در یک آتل گچی قرار میدهد و یا ممکن است از یک گچ کامل به دور دست استفاده کند. در صورت استفاده از آتل معمولا آتل در هفته اول یا دوم خارج شده و دست بطور کامل در گچ گذاشته میشود.

در هر دو حالت چه زمانی که در اطاق عمل از گچ استفاده شود و چه زمانی که اول از آتل استفاده شده و بعد از مدتی آتل با گچ جایگزین شود معمولا گچ بعد از گذشت شش هفته از زمان جراحی از دست خارج میگردد.

​​​​​​​​​​​​​​منبع: ایران ارتوپد


نظرات کاربران
ارسل تعليقاتك
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
پرسش و پاسخ ذات صلة