همسران جوان و خانواده ها

احترام به خانواده خود و خانواده همسر امری است که از آن گریزی نیست. برخی افراد پس از ازدواج نمی دانند که باید به چگونه ای با خانواده همسر خویش ارتباط داشته باشند. در این نوشتار، به بیان چارچوب ها و قواعد ارتباط با خانواده همسر در دوران نامزدی می پردازیم.
همسران جوان و خانواده ها
 بعد از پیمان نامزدی، نباید همسران جوان، خانواده خود را فراموش کرده و یا مورد بی احترامی قرار دهند.
 
چکیده: احترام به خانواده خود و خانواده همسر امری است که از آن گریزی نیست. برخی افراد پس از ازدواج نمی دانند که باید به چگونه ای با خانواده همسر خویش ارتباط داشته باشند. در این نوشتار، به بیان چارچوب ها و قواعد ارتباط با خانواده همسر در دوران نامزدی می پردازیم.

تعداد کلمات 1143 / تخمین زمان مطالعه 6 دقیقه

 همسران جوان و خانواده ها

همسران جوان و خانواده ها

عروس و داماد هر خانواده باید تلاش کنند تا بهترین ارتباط ها را با خانواده نامزدشان برقرار سازند و مانند عضوی از اعضای خانواده او باشند. پدر نامزد خویش را همچون پدر خود بدانند و مادرش را همچون مادر، عروس، خواهر نامزد را همچون خواهر خود و داماد، برادر همسرش را مانند برادر خود بداند. با آنها همچون اعضای خانواده خویش صمیمی و مهربان باشد تا خانواده ای یک دل و یکدست پدید آید. البته رعایت حدود ارتباطی داماد و خواهرزن و عروس و برادر شوهر، از ضروریاتی است که برخی گزارشها، گویای آسیبهای بی اعتنایی به این مرزهاست.
 

احتیاط بیشتر

از همان ابتدا که هنوز همسران و در خانواده کاملا همدیگر را نشناخته اند، خوب است عروس و داماد با احتیاط و به تدریج اعضای خانواده همسر را شناخته و حساسیت های آنان را دریافت نمایند تا مبادا آنها را ناخواسته ناراحت یا دلگیر کنند. در این مسیر، همسر کمک خوبی برای ایشان خواهد بود. نامزدها می توانند ویژگی های شخصیتی اعضای خانواده خود و حساسیت های آنها را برای همسرشان شرح دهند تا آنها بتواند با آمادگی شناختی و عاطفی بیشتر، تعامل با خانواده نامزد را شروع کرده، دلخوری های احتمالی را پیش بینی و بهتر تحمل کنند.
 

عروس و خانواده داماد

در برخی موارد، خواهر نامزد به عروس تازه وارد حس خوبی ندارند و چنانچه سابقه رابطه خواهر و برادر مثبت بوده باشد، ممکن است خواهر احساس کند احترام و توجهی که از سوی برادر دریافت می کرده، به خطر افتاده است و اکنون همه برای دیگری هزینه می شود. از این منظر، نوعروس خانواده، رقیبی عاطفی خواهد بود؛ اما اگر سابقه ارتباطی این دو مثبت نبوده باشد، خواهر شاهد سرمایه گذاری های اقتصادی و عاطفی از سوی برادرش خواهد بود که او در رابطه همشیرگی از آنها محروم بوده است. او می بیند که برادرش برای همسر خود چیزهایی می خرد که برای آنها نخریده است. گاهی نیز این حسادت، ریشه در رابطه خواهر - برادری ندارد، بلکه حاصل برخورداری عروس خانواده از ویژگیها و امتیازاتی است که دختر خانواده یا فاقد آنهاست یا خود را فاقد آنها می پندارد؛ مانند سطح علم و دانش، توانمندی اقتصادی و زیبایی.
با توجه به این مسائل، خوب است عروس ها با تدبیر عمل کنند؛ مثلا ضرورتی ندارد که عروس جوان همه آنچه شوهرش برای او خریده، به خواهرشوهرش نشان دهد یا همه جاهایی که برای تفریح رفته اند، گزارش نماید. در مورد اطلاعات علمی حسادت نکند؛ یعنی آگاهی های خود را صمیمانه با او در میان بگذارد و در این زمینه متواضع باشد. بهتر است گفت وگو با رفتار کند که متناسب با میزان درک خانواده همسر و باورهای (فرهنگی قومیتی، مذهبی و...) آنها باشد یا حداقل در تضاد با آنها نباشد. فقدان این تناسب گاه زیر سؤال رفتن عروس خانواده را موجب می شود؛ مثلا آنها خواهند گفت: «دارد برای ما کلاس می گذارد!».

گاه برای خواهرشوهرتان در موقعیت های مناسب یا اتفاقی، هدیه ای حتی کوچک یا ارزان مهیا کنید. هدیه برای انسانها به ویژه زنان، معنای عاطفی مثبت و عمیقی دارد. هدیه یعنی «احساس های تو برای من مهم است» یا «تو برای من مهم هستی» که بر الفت و صمیمت روابط خواهد افزود. حتی می توانید در برخی موضوعات با او مشورت کنید. مشورت کردن، یعنی «من به ذهن و اندیشه تو احترام می گذارم». چنین برخوردی، از احساس حقارت او کاسته، عزت نفس را تقویت خواهد کرد. افراد دارای عزت نفس بالا، روابط سالم تری را می آفرینند و از ظرفیت گذشت بیشتری برخوردارند.
نقش داماد جوان نیز در این زمینه، محوری است. ما معتقدیم که مرد، مرز بین خانواده و نامزد خود می باشد و خوب است داماد جوان متوجه این نکات باشد یا عروس جوان به همسر خویش توصیه کند که به خواهرهای خود احترام بیشتری بگذارد و گاه آنان را در برنامه های تفریحی یا خرید خود جای دهند. افزایش س طح احترام از سوی برادر به خواهرهای خود، از میزان مزاحمت ها و حسادت های آنان در رابطه با عروس جوان خواهد کاست.
 

داماد و خانواده عروس

گاه همین حساسیت ابتدایی، میان تازه داماد و پسر خانواده (برادر زن) رخ می دهد. احتمالا برخی رفتارها و گفته های او حاصل غیرتی است که به خواهر دارد و البته کمی حسادت به داماد جدید که والدین او را «پسر جدید» خود می خوانند. داماد توقع اصلاح یک شبه این رابطه را نداشته باشند و با کمی صبوری سعی کنند با صمیمیت شان با او بیفزایند؛ به او و نظراتش احترام بگذارند؛ با او مشورت کنند؛ گاه دو نفره یا سه نفره (همراه با نامزد) به تفریح بروند. اغلب رابطه داماد و برادرزن می تواند به رابطه برادری تبدیل شود، اگر کمی تحمل و درایت هزینه گردد.
 
یادمان باشد که خانواده نامزد (پدر، مادر، خواهر و برادر) بخش مهمی از زندگی و حتی شخصیت او هستند و آزردن آنها، برابر با آزردن کسی است که بسیار دوستش داریم. از طرفی نامزد ما هر چقدر هم که با گذشت و مهربان باشد، تحمل بی اعتنایی و کم اعتنایی به عزیزانش را ندارد، حتی اگر در موضوعی، مسئول خطا خانواده اش باشند؛ بنابراین چنانچه تلافی هم نکند، دلخور و افسرده و به تدریج از ما دور خواهد شد.
خوب است همسران جوان، در برخی کارهای منزل نامزدشان شرکت کنند و به والدین یا اعضای دیگر خانواده او یاری رسانند؛ اما مراقب باشند در این زمینه زیاده روی نکنند تا نتیجه عکس نگیرند. وقتی هم که خانواده نامزدتان به منزل پدر شما می آیند، در واقع شما میزبان هستید و لازم است در پذیرایی ایشان بسیار دقت داشته باشید.

نکته دیگری که خوب است همسران جوان به آن توجه داشته باشند، دیدن شخصیت نامزدتان، جدای از خانواده اش است؛ چون شاید نکاتی منفی را در خانواده اش از قبل بدانید یا به تازگی کشف کنید که شما را ناراحت یا نگران می کند. لازم است این مهارت را داشته باشید که اولا او را جدا از خانواده اش تحلیل کنید؛ مثلا اگر برخلاف کلیت خانواده او، عضوی معتاد یا بزهکار در خانه آنها وجود دارد، نباید باعث شود شخصیت نامزدتان برای شما کاهش یابد؛ ثانیا اینکه تلاش کنید در موقعیت های هیجانی (غم، عصبانیت و شوخی) این ویژگی منفی خانواده را به ابزاری برای سرزنش و ساکت کردن او تبدیل نکنید.
 
 منبع: راهنمای نامزدی (جلد دوم؛ بایسته های ارتباطی)
نویسنده: عباس علی هراتیان

بیشتر بخوانید :
ده فرمان برای بهبود رابطه عروس و مادر شوهر
نقش احترام متقابل در رشد و کارایی خانواده
مادر و پدر یا همسر
طرز کنارآمدن عروس با خانواده همسر

ارسل تعليقاتك
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
Saturday, June 23, 2018
الوقت المقدر للدراسة:
مؤلف: سیدروح الله حسین پور
المزيد من العناصر