مهمترین فواید میگو برای سلامتی (بخش دوم)

میگو به دلیل داشتن مهم‌ترین مواد معدنی از جمله منیزیم، فسفر، کلسیم و زینک برای حفظ سلامت استخوان‌ها مفید است. این مواد معدنی برای جذب کلسیم مورد نیاز استخوان‌ها و حفظ تراکم آن‌ها مفید هستند. مصرف منظم...
Tuesday, November 5, 2019
الوقت المقدر للدراسة:
موارد بیشتر برای شما
مهمترین فواید میگو برای سلامتی (بخش دوم)
مصرف میگو سلامت مو را بهبود می‌بخشد. میگو دارای زینک است که برای تقویت ریشه‌های مو و کنترل سلول‌های آن مفید است.
 

مهمترین خواص میگو برای سلامتی


1. کمک به عملکرد غده تیروئید
میگو مقدار مناسبی ید دارد. ما برای فعالیت غده تیروئید به ید نیاز داریم. این غده برای تنظیم متابولیسم و وزن بدن مهم است. ید برای زنان باردار اهمیت دارد زیرا از عملکرد درست مغز جنین محافظت می‌کند.
 
۲. حفظ سلامت چشم‌ها
عادت به خوردن میگو برای حفظ سلامت چشم‌ها مفید است. میگو استاگزانتین دارد که برای کاهش تاثیر بد اشعه‌های آفتاب بر چشم‌ها یا پرتودرمانی چشم مفید است.
 
3. حفظ سلامت استخوان‌ها
میگو به دلیل داشتن مهم‌ترین مواد معدنی از جمله منیزیم، فسفر، کلسیم و زینک برای حفظ سلامت استخوان‌ها مفید است. این مواد معدنی برای جذب کلسیم مورد نیاز استخوان‌ها و حفظ تراکم آن‌ها مفید هستند. مصرف منظم میگو در زنان یائسه خطر ابتلا به آرتریت را کاهش می‌دهد.
 
4. کاهش وزن
میگو برای کاهش وزن مفید است زیرا کربوهیدرات، پروتئین، چربی، زینک و منیزیم  دارد. این مواد بسیار سالم هستند. زینک و منیزیم می‌توانند سطح هورمون لپتین را در بدن افزایش دهند. لپتین هورمونی است که اشتها را تعدیل کرده و انرژی بدن را افزایش می‌دهد.
 
5. تقویت ریشه مو
مصرف میگو سلامت مو را بهبود می‌بخشد. میگو دارای زینک است که برای تقویت ریشه‌های مو و کنترل سلول‌های آن مفید است. همچنین، میگو می‌تواند سلامت پوست را حفظ کرده و از پیری زودرس جلوگیری کند. میگو باعث سالم‌تر و جوان‌تر شدن فرد می‌شود.
 
6. حفظ سلامت سلول‌های خونی
میگو دارای منیزیم است که سلامت سلول‌های خونی را بهبود می‌بخشد. سلنیوم برای مبارزه با انواع مختلف التهاب که باعث سرطان و دیگر بیماری‌های مزمن می‌شوند مفید است. سلنیوم برای مقابله با انواع رادیکال‌های آزاد که برای بدن خطر دارند، اهمیت دارد.
 
7. حفظ سلامت مغز
میگو حاوی آهن است که برای مغز مفید است. زمانی که خون به خوبی جریان دارد، اکسیژن کافی را به مغز انتقال می‌دهد و مغز عملکرد مناسبی خواهد داشت. مصرف میگو به هوش و حافظه نیز مربوط می‌شود. برای بهره‌مندی از خواص میگو، باید مقدار مناسب آن را بدانیم.
 
8. ریزش مو را متوقف می‌کند
بسیاری از مردان و زنان ریزش مو را تجربه می‌کنند، مشکلی که چون سابقه‌ی ژنتیکی ندارند، می‌توانستند از آن پیشگیری کنند. در چنین مواردی، می‌توان ریزش مو را به عوامل محیطی و رژیم غذایی ناسالم ربط داد که به راحتی می‌توان آن را درمان کرد. دریافته اند که به طور اخص، کمبود روی عاملی قوی در ریزش مو است که می‌توان با بر طرف کردن این کمبود جلوی آن را به سرعت گرفت. با افزایش مصرف میگو در رژیم غذایی‌تان، نیازهای بدن‌تان به روی به راحتی برطرف می‌شود، چون غذای دریایی در بین سرشارترین منابع روی در جهان شناخته می‌شود.
 
9. تعداد گلبول‌های قرمز خون را افزایش می‌دهد
وقتی آدم‌ها به افزایش تعداد گلبول‌های قرمز خون فکر می‌کنند، آهن اولین ماده‌ی معدنی است که به ذهن‌شان می‌آید. و در حالی که آهن برای تشکیل هموگلوبین ضروری است، اما مواد مغذی مهم‌تری هستند که مستقیما تولید گلبول‌های قرمز خون را افزایش می‌دهند. این‌ها شامل ویتامین A، و ویتامین B12 می‌شوند. ویتامین A در کمک به تشکیل گلبول‌های قرمز خون از سلول‌های پایه نقش مهمی ایفا می‌کنند چون سلول‌های پایه در حقیقت می‌توانند به هر سلولی تبدیل شوند.  B12 در کنار آهن فعالیت می‌کند تا هموگلوبین را تشکیل دهد و پتانسیل حمل اکسیژن را در آن‌ها افزایش دهد.
 
10. از شدت گرفتگی‌های قاعدگی کم می‌کند
در حالی که در القای شدت گرفتگی‌ّهای قاعدگی عوامل بسیاری می‌توانند دخیل باشند، نشان داده شده است که التهاب نقشی اساسی ایفا می‌کند. چربی‌های امگا-۶ ماهیتا تقویت کننده‌ی التهاب هستند که درد را بدتر می‌کنند. اما، میگو حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ بسیار بیشتری است که ماهیتا خاصیت ضد التهابی دارد و اثر امگا-۶ را خنثی می‌کند. غذاهای دریایی در کل بیشتر از گوشت‌های سایر حیوانات زمینی چربی‌های امگا-۳ دارند. وقتی چربی‌های امگا-۳ بیشتری مصرف می‌کنید بدن‌تان بهتر عمل می‌کند.
 
11. خطر سکته و حملات قلبی را کاهش می‌دهد
میگو، به گونه‌ای کاملا منحصر به فرد، حاوی آنزیم کمیاب فیبرینولیتیک است که انهدام لخته‌های خون را بهبود می‌بخشد. دقیق‌تر بگوییم، آدم‌هایی که سکته کرده‌اند اگر در زمان حیاتی به بیمارستان رسانده شوند و یک نوع از آنزیم‌های فیبرینولیتیک به آن‌ها داده شود احتمال بهبود شان افزایش پیدا می‌کند. این خوراکی به خصوص زمانی فوق‌العاده ثمربخش است که دارو برای جلوگیری از لخته شدن خون به تنهایی کفایت نمی‌کند، چون میگو می‌تواند لخته‌های خون را پیش از آنکه روی هم جمع و خطرناک شوند منهدم کند.
 
12. سنتز پروتئین عضلات را بهبود می‌بخشد
به منظور آنکه بدن سنتز بیشتری در عضلات انجام دهد، باید مصرف خوراکی‌های سرشار از پروتئین را افزایش دهید. در حالی که پروتئین را می‌توان از انواع گوشت و سایر خوراکی‌ها تامین کرد، میگو بهتر است چون نسبتا گوشت لخم‌تری دارد و مملو از یک سری مواد مغذی مفید برای بدن است. و برتر از همه‌ی این مواد مغذی روی و سایر مواد تستوسترون دوست هستند و با خوردن میگو یک وعده‌ی غذایی عضله‌ساز قدرتمند در اختیار خواهید داشت.
 

۳ پیشنهاد برای مصرف میگو

الف. میگو را سرخ نکنید
اگر میگو را سرخ نکنیم، از خواص کامل میگو بهره‌مند می‌شویم. وجود کلسترول بد در روغن سرخ کردنی باعث ایجاد کلسترول بد در میگو نیز می‌شود.
 
ب. میگو را بخارپز کنید
اگر می‌خواهیم میگویی با کلسترول بد پایین داشته باشیم، بخارپز کردن آن راه سالم‌تری است.
 
پ. میگو را کبابی کنید
کباب کردن میگو راه سالم دیگری برای پخت آن است زیرا مواد مغذی موجود در آن حفظ شده و می‌توانیم از طعم خوب آن نیز لذت ببریم.
 

عوارض جانبی و مضرات میگو

۱. مسمومیت جیوه
مصرف بیش از اندازه میگو خطر مسمومیت جیوه را به همراه دارد زیرا میگو دارای سطوح متفاوتی از جیوه است.
 
۲. نارسایی کلیه
چون میگو میزان زیادی پورین دارد، می‌تواند مشکل اوریک اسید و نارسایی کلیه را تشدید کند.
 
۳. حساسیت زایی
میگو می‌تواند باعث بروز حساسیت شود. واکنش‌های حساسیتی به میگو مثل راش و خارش پوست، تهوع، استفراغ و سردرد شدید هستند.
 
۴. بالا بردن کلسترول
مصرف بیش از اندازه میگو می‌تواند سطح کلسترول را بالا ببرد که برای افراد مبتلا به پرفشاری خون، سکته و بیماری قلبی خطرناک است. دانستن تاثیرات مثبت و منفی میگو بسیار خوب است زیرا می‌توانیم از خواص آن بهره‌مند شده و از خطرات آن نیز آگاه شویم.

منبع: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران


ارسل تعليقاتك
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی ذات صلة